OPRACOWALIŚMY PIERWSZĄ POLSKĄ WERSJĘ NORMY PN-ISO 31000:201

Z kart historii PBSG

Rok 2012. Wspólnie z Polskim Komitetem Normalizacyjnym i POLRISK opracowaliśmy pierwszą polską wersję normy z zakresu zarządzania ryzykiem PN-ISO 31000:201. Ten wpis jest częścią cyklu publikacji #WczorajPionierzyDziśLiderzy, w których chcemy przypomnieć o ważnych dla nas wydarzeniach, które miały i mają nadal istotny wpływ na obszar zarządzania rykiem w polskich organizacjach. Wybierz się z nami w podroż w czasie i poznaj istotne szczegóły tego wydarzenia.

Wstęp:

Kolejne nadchodzące ze świata informacje na temat nowych rodzajów zagrożeń pokazują, jak bardzo przyszła zarządzanie ryzykiem będzie różnić się od tego do której jesteśmy przyzwyczajeni. Prawdziwą sztuką jest przygotowywać się do nadchodzących zagrożeń, a nie tych, które już znamy. Nie dotyczy to jedynie rozwiązań jakie obecnie wykorzystujemy, ale również samego myślenia o ryzyku i tego, jaki kształt przyjmują działania w kierunku jego zarządzania. Bez względu na przełomy jakie czekają nas w tym zakresie zawsze ważnym jest znalezienie punktu odniesienia i elementów koniecznych do tego, aby formowany system zarządzania ryzykiem był kompatybilny z otoczeniem rynkowym. Jednym z rozwiązań obok opublikowanego przez COSO II standardu zarządzania ryzykiem korporacyjnym stała się norma ISO 31000. System zarządzania ryzykiem. 

Wprowadzając na rynek w 2007 roku od samego początku promowaliśmy budowę systemu zarządzania ryzykiem w oparciu o ISO 31000.

Po publikacji COSO II stało się dla nas oczywistym, że norma ISO 31000 będzie naturalnym następcą lub alternatywą dla COSO II. Przewaga ISO31000 w środowisku europejskim była oczywista ze względu na zapewnienie kompatybilności słownika pojęć oraz rozwiązań organizacyjnych we wdrożonych i stosowanych w firmach i administracji norm rodziny ISO(9001, 27001, 22301 etc).  

Wkład:

Od samego początku braliśmy udział przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym w pracach nad polską normą ISO 31000. W finale naszych prac zostaliśmy poproszeniu o przetłumaczenie normy ISO 31000 na język polski. Nasze doświadczenie przy projekcie COSO II oraz liczne doświadczenia praktyczne zdobyte w ramach dziesiątek projektów pozwoliło na uwzględnienie w projekcie PKN specyfiki rynku polskiego. Więcej na ten temat pisaliśmy na naszym blogu: link.

Efekt:

Od momentu publikacji polskiej normy ISO 31000 zrealizowaliśmy ponad 300 projektów w oparciu o ten standard. Jesteśmy przekonani, że powstające koncepcje zarządzania ryzkiem pomimo rozproszonej i zdecentralizowanej struktury powinny rozwijać swoje zdolności zarządcze w oparciu o uznaną strukturę ISO 31000.  Od 10 lat mamy przyjemność wdrażać ów standard w firmach i urzędach pogłębiając naszą praktykę o innowacyjne rozwiązania, a jednym z wiodących na  rynku szkoleń polskim jest nasze sztandarowe szkolenie Risk Manager ISO 31000, w którym od początku wzięło udział ponad 700 osób.

Sukcesy:

W związku z naszym wkładem w przetłumaczenie normy braliśmy udział w szeregu wydarzeń i wdrożeń. Przeczytaj więcej o:

Jesteś zainteresowany? Masz pytania?

Porozmawiajmy o Twoim projekcie!