STREFA ERM
WYŁĄCZNIE DLA SPÓŁEK GIEŁDOWYCH
Wyjaśniamy, informujemy, radzimy, obalamy mity i propagujemy dobre praktyki w zarządzaniu ryzykiem. Pracujemy na business case’ach wypracowanych w Spółkach Giełdowych.
Spójrz na zarządzanie ryzykiem i proces kontroli zarządczej razem z doświadczonymi ekspertami i sprawdź na ile Twoje rozwiązania są gotowe do wyzwań stojących przed organizacją oraz są zgodne z najlepszymi praktykami. Dostęp do Strefy ERM DLA SPÓŁEK GIEŁDOWYCH jest bezpłatny!
RAZEM OSIĄGNIEMY NIEZWYKŁE REZULTATY!
CZYM JEST STREFA ERM DLA SPÓŁEK GIEŁDOWYCH
STREFA ERM to praktyczne rozwiązania, będące sumą doświadczeń konsultantów PBSG i przedstawicieli GPW którzy realizują projekty w zakresie zarządzania ryzykiem w SPÓŁKACH GIEŁDOWYCH. W ramach STREFY ERM DLA SPÓŁEK GIEŁDOWYCH zaprezentujemy w jaki sposób zarządzanie ryzykiem zautomatyzować i zoptymalizować.
Partnerzy strefy
DLA KOGO JEST STREFA ERM?
Publikowane materiały i treści kierujemy do kierownictwa i kadry zarządzającej Spółkami Giełdowymi, szefów działów księgowości i finansów, pracowników odpowiedzialnych za controlling oraz audytorów wewnętrznych. Uważamy, że również zespoły techniczne i służby IT pracujące w Spółkach Giełdowych odkryją dla siebie treści, które umożliwią im lepsze zrozumienie zagadnień związanych z zarządzaniem ryzykiem w obszarach bezpieczeństwa informacji i IT.
Szczególnie do korzystania ze strefy zapraszamy wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy z obszaru zarządzania ryzykiem w Spółkach Giełdowych.
DLACZEGO WARTO?
Poznasz praktyczne podejście do zarządzania ryzykiem operacyjnym w odniesieniu do specyfiki spółki giełdowej.
Zaznajomisz się z metodyka w procesie zarządzania ryzykiem operacyjnym oraz mechanizmami kształtującymi wycenę ryzyka.
Dowiesz się, jak powinien wyglądać bezpieczny proces zarządzania ryzykiem operacyjnym.
Zapoznasz się z podejściem do budowania i wdrażana rozwiązań integrujących obszary zarządzania ryzkiem operacyjnym w ramach Spółki Giełdowej oraz wymagań dobrych praktyk (np. Dobre praktyki Spółek Giełdowych, ISO 31000, COSO).
PRZEWODNIK DOBRYCH PRAKTYK
Podmioty notowane na GPW muszą być bardzo transparentne i w swoich prospektach emisyjnych, oprócz szczegółowych informacji o działalności spółki, informują potencjalnych inwestorów o zagrożeniach, które mogą mieć wpływ na ich wyniki finansowe, i wskazują instrumenty oraz metody przeciwdziałania tym zagrożeniom. Inwestorzy mają jednocześnie świadomość, że emitenci (spółki emitujące akcje na rynku publicznym) nie są w stanie przewidzieć wszystkich ryzyk, które wprost nie są widoczne, ale mogą się ujawnić w związku z powyższymi i mieć dla spółki, członków jej władz i inwestorów bardzo poważne konsekwencje.
STREFA ERM DLA SPÓŁEK GIEŁDOWYCH to przedstawienie dobrych praktyk w zakresie automatyzacji procesu zarządzania ryzykiem i zasad jego funkcjonowania w pełnym zakresie i według standardów, określonych w COSO II, ISO 31000 oraz Dobre Praktyki Spółek Giełdowych.
W trakcie spotkania skierowanego do przedstawicieli SPÓŁEK GIEŁDOWYCH omówimy zasady określenia celów i mierników ich realizacji oraz sposobów ich monitorowania z wykorzystaniem oprogramowania erisk. Zaprezentujemy gotowe rozwiązania w zakresie analizy ryzyka i rodzaju podejmowanych działań w celu zmniejszenia ryzyka niezrealizowania zadań. Przedstawimy wypracowane na zintegrowanej bazie ryzyka referencyjne oddające specyfikę funkcjonowania Spółki.
Spotkanie jest realizowane w zamkniętym gronie uczestników.
Warsztat nr 7
Dyrektywa o sygnalistach – jak zapewnić zgodność?
Podczas kolejnych warsztatów chcemy omówić zmiany jakie czekają nas w kontekście nowej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Jak wiemy dokument w swoich zapisach ma zapewnić ochronę tym osobom, które będą zgłaszać lub ujawniać publicznie informacje o naruszeniu prawa w ramach pracy. W dokumencie pojawiło się kilka nowości, a regulacje, których wprowadzenie jest planowane mogą stanowić wyzwanie dla wielu organizacji w kwestii ich procedowania w praktyce. W ramach naszego kolejnego spotkania chcemy pochylić się nad tym zagadnieniem skupiając się na wymaganiach prawnych oraz ich konsekwencjach dla organizacji. Postaramy się również zastanowić, jakie zapisy może zawierać ustawa, które może się niedługo pojawić.
Gościem specjalnym była Jagienka Smura – Radca Prawny.
Zakres tematyczny:
- Czym jest dyrektywa o ochronie sygnalistów – dlaczego powstał tego typu dokument?
- Dlaczego wprowadza się ten dokument? – co wpłynęło na fakt, że Unia Europejska zdecydowała się na wprowadzenie prawa, które zmuszą kraje do zajęcia się tym tematem?
- Kogo dotyczy nowe prawo? – jakie organizacji powinny szczególnie mocno przyjrzeć się nowym przepisom?
- Jakie są główne obowiązki ciążące na organizacjach i instytucjach, które będą objęte dyrektywą?
- Czego powinny spodziewać się organizacje, które nie spełnią wymagań nałożonych przez nowe prawo?
- Jak właściwie przygotować się do nowych obowiązków, które niesie z sobą dyrektywa?
- Jak podnieść świadomość w organizacji w kwestii ochrony sygnalistów?
- Co możemy uznać za główne wyzwania związane z dyrektywą oraz jakie dobre rady możemy przekazać tym, którzy przymierzają się do wdrożenia procedur?
- Jakie są przewidywania dotyczące obecnie procedowanej ustawy o ochronie sygnalistów?
Warsztat nr 8
ISO 27001:2022: czym są nowe wymagania i jak skutecznie je wdrożyć?
Jak powszechnie wiadomo 25 października 2022 roku została opublikowana roku norma ISO 27001 w aktualnej wersji. Dokument w swojej nowej odsłonie wymusza na organizacjach wprowadzenie pewnych zmian w określonych obszarach. Będzie to wiązało się z dodatkowymi działaniami, jaki będą wymagane od przedstawicieli organizacji chcących zachować zgodność wdrożonych rozwiązań w wymaganiami normy. Dlatego w trakcie kolejnej strefy omówimy zmiany, jakie zaszły w stosunku do poprzednich wymagań. Postaramy się określić główne wyzwania oraz potrzeby z tym związane.
Zakres tematyczny:
- Dlaczego norma ISO 27001 została zaktualizowana?
- Jakie nastąpiły kluczowe zmiany w stosunku do poprzedniej wersji?
- Czy nowe regulacje będą wymagały dużych zmian w obszarze SZBI?
- Analiza luk oraz zarządzanie ryzykiem w kontekście obecnych wymagań?
- Kiedy najlepiej przystąpić do aktualizacji Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji?
- Jakie wiążą się korzyści z wdrożeniem Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w oparciu o wymagania Normy ISO 27001?
- Czy warto się certyfikować w obszarze bezpieczeństwa informacji?
- Jakie są kluczowe obszary w organizacji, które mogą być zainteresowane wdrożeniem SZBI?
Strefa ERM to cykl spotkań organizowanych cyklicznie przez PBSG. Sprawdź jakie webinary już się odbyły i obejrzyj nagrania.
Warsztat nr 1. Jak zbudować i zautomatyzować system zarządzania ryzykiem w Spółce Giełdowej?
Obejrzyj nagranieWarsztat nr 2. Jak zapewnić zgodność prawną wykorzystując proces zarządzania ryzykiem?
Obejrzyj nagranieWarsztat nr 3. Zbudowanie Procesu Analizy Ryzyka w Spółce Giełdowej o międzynarodowym charakterze.
Obejrzyj nagranieWarsztat nr 4. Jak wojna w Ukrainie wpływa na zarządzanie ryzykiem w organizacjach w Polsce?
Obejrzyj nagranieWarsztat nr 5. Wykorzystanie systemu zarządzania ryzykiem w dobie kryzysu energetycznego w Polsce.
Obejrzyj nagranieWarsztat nr 6. Zmiany dla organizacji w kontekście dyrektywy NIS 2.
Obejrzyj nagranieInformacje dodatkowe
- 4h interaktywnych warsztatów (w podziale na dwa webinaria po 2h)
- Podczas zajęć zaprezentujemy zintegrowany model zarządzania ryzykiem.
- Możliwość poznania gotowych i praktycznych rozwiązań w zakresie zarządzania ryzykiem w obszarach kontroli zarządczej, bezpieczeństwa informacji, ciągłości działania, RODO.
- Prowadzący: Jacek Knopik i Tomasz Borkowski.
- 0,00 PLN za uczestnictwo.
- Materiały webianaryjne (prezentacja i nagranie).
- Po ukończeniu dwóch warsztatów uczestnicy otrzymają certyfikat uczestnictwa w warsztatach.
- 2H bezpłatnych indywidualnych konsultacji.
- Każde ze szkoleń zostanie przeprowadzone przez naszych specjalistów „na żywo” w formie wideo, a podczas szkolenia będzie istniała swobodna możliwość zadawania pytań.
- Webinaria będą odbywać się on-line z użyciem udostępnionych przez PBSG danych do logowania do odpowiedniego programu. Nie będzie wymagana instalacja żadnego dodatkowego oprogramowania na Państwa komputerach – stosowana przez nas technologia umożliwia uczestnictwo za pośrednictwem dowolnej przeglądarki.
Jak Spółki Giełdowe radzą sobie z zarządzaniem ryzykiem?
Sprawdź, w jaki sposób Spółki Giełdowe skorzystały z naszego wsparcia. Poznaj praktyczne przykłady realizowanych projektów.
Opinie mówią same za siebie
Automatyzacja procesu zarządzania ryzykiem
Czym jest zarządzanie ryzykiem?
Zarządzanie ryzykiem to proces identyfikacji, oceny i kontroli zagrożeń i szans dla kapitału i zysków organizacji. Zagrożenia i szanse mogą pochodzić z wielu różnych domen, w tym z niepewności finansowej, zobowiązań prawnych, błędów, luk prawnych, w zarządzaniu strategicznym, wypadków i pandemii. Zagrożenia bezpieczeństwa IT i ryzyko związane z danymi oraz strategie zarządzania ryzykiem mające na celu ich łagodzenie lub wykorzystanie, jako przewaga stają się najwyższym priorytetem dla firm i administracji (cyberataki). W rezultacie proces zarządzania ryzykiem w coraz większym stopniu obejmuje niemal wszystkie procesy biznesowe bo dotyczącą identyfikacji i kontroli zagrożeń dla ich zasobów cyfrowych, które są w każdym zakątku organizacji.
Zagrożenia
Każda firma i organizacja stoi przed ryzykiem nieoczekiwanych, szkodliwych zdarzeń, które mogą kosztować firmę lub spowodować jej trwałe zamknięcie. Każda firma i organizacja stoi też przed szansami, które mogą zmienić znacząco pozycję w branży i przynieść nieoczekiwane zyski. Zarządzanie ryzykiem pozwala organizacjom próbować przygotować się na nieoczekiwane, minimalizując ryzyko i dodatkowe koszty, zanim się wydarzą. Zarządzanie ryzykiem pozwala także organizacjom wykorzystać pojawiające się okazje do zmiany strategii, branży i zwielokrotnienia marży.
Możliwości
Wdrażając system zarządzania ryzykiem i biorąc pod uwagę różne potencjalne zagrożenia/szanse lub zdarzenia przed ich wystąpieniem, organizacja może zaoszczędzić pieniądze i chronić swoją przyszłość. Dzieje się tak, ponieważ zintegrowany system zarządzania ryzykiem działa jak system wczesnego ostrzegania przed potencjalnymi zagrożeniami, minimalizowania ich wpływu w przypadku ich wystąpienia i radzenia sobie z wynikami. Ta umiejętność kontrolowania ryzyka umożliwia organizacjom większą pewność w podejmowaniu obiektywnych decyzji biznesowych i przygotowuje personel do działania w sytuacjach kryzysowych. Trudno zostać mistrzem bez treningów.
Istotne korzyści zarządzania ryzykiem to:
- projektuje i poprawia komfort środowiska pracy personelu i klientów/interesantów.
- Poprawia bezpieczeństwo prawne.
- Stabilizuje prowadzenie działalności gospodarczej.
- Chroni organizację środowisko przed zdarzeniami kryzysowymi.
- Pomaga ustalić potrzeby ubezpieczeniowe organizacji, aby zaoszczędzić na składkach.
- Przygotowuje personel do działania w sytuacjach kryzysowych, zwiększając odporność organizacji na zmiany otoczenia biznesowego.
Jak w PBSG rozumiemy zarządzanie ryzykiem?
Zarządzanie ryzykiem ma na celu, by organizacja była bardziej pewna w podejmowaniu ryzyka strategicznego; bardziej obiektywna w swoich decyzjach i skupiała się na wartości dodanej, a nie tylko na wartości zachowanej.
W wielu przypadkach zarządzania ryzykiem postrzegane jest jako przeszkoda lub utrudnienie. Wdrożone modele używają języka i terminów, które nie mają związku z biznesem i procesami, których biznes nie postrzega jako wartości dodanej.
Zarządzanie ryzykiem jest często oddzielone od reszty działalności i sprowadzone do roli zorientowanej na zgodność, a nie doradczej. Odnosi się wrażenie, że zarządzanie ryzykiem jest organizacji narzucane przez personel zarządzający ryzykiem.
Zmieniamy funkcję zarządzania ryzykiem z policyjnej na strategiczną osadzoną w firmie, skanującą biznes i dostarczającą informacji w systemie wczesnego ostrzegania.
W naszych modelach opracowujemy mechanizmy pozwalające na ocenę ryzyka straconej okazji (szans). Podejście takie poszerza spektrum możliwych opcji decyzji w kierunku zwiększenia wydajności i większej marżowości.
Co to jest cyfryzacja procesu zarządzania ryzykiem?
Rekomendujemy erisk jako usługa zintegrowanego zarządzania ryzykiem ERM (ISO 31000, ISO 27001, ISO 22301, KSC, CYBESEC, RODO, COVID19, ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE) będąca sumą naszego doświadczenia w obszarze zarządzania ryzykiem i najnowocześniejszych technologii.
Pakiet erisk organizuje proces zarządzania ryzykiem na każdym etapie jego dojrzałości. Oferta cyfryzacji procesu zarządzania ryzykiem PBSG umożliwia klientowi znacząco obniżyć całkowite koszty wdrożenia i utrzymania procesu zarządzania ryzykiem poprzez usunięcie obciążeń operacyjnych, wydatków na sprzęt komputerowy i infrastrukturę oraz bieżące działania związane z IT i szkoleniami personelu. Średni czas wdrożenia i uruchomienia procesu zarządzania ryzykiem w pakiecie erisk – 15-30 dni.
W zintegrowanej usłudze zapewniamy:
- Wdrożenie metodyki.
- Bibliotekę raportów.
- Baza ryzyk.
- Zapewnienie zgodności z prawem i normami.
W ramach utrzymania procesu zarządzania ryzykiem oferujemy:
- NIEPRZERWANY DOSTĘP DO DANYCH.
- JEDNA PLATFORMA I WIELE FUNKCJI.
- PROCES DOPASOWANY DO POTRZEB.
- WŁASNE RAPORTY I ANALIZY.
Na czym polega zarządzanie ryzykiem w COVID19?
W odpowiedzi na kryzys związany z COVID19 przygotowaliśmy najnowsze rozwiązanie w zakresie zarządzania ryzykiem, które uruchomiliśmy dla naszych klientów w z końcem 2020. Usługa pomaga organizacjom lepiej zarządzać ryzykami krytycznymi w sytuacjach kryzysowych pojawiających się każdego dnia podczas pandemii.
Jesteśmy dumni, że udało nam się przygotować dla naszych klientów infrastrukturę i metodykę aby możliwie najszybciej wdrożyć cyfrowe rozwiązania do analizy ryzyka w zakresie koordynacji reagowania w sytuacjach kryzysowych. Usługa umożliwia Tobie szybką analizę zagrożeń, lepszą koordynację personelu i logistyki oraz wgląd w działania reagowania w czasie rzeczywistym.
Poza usługą cyfrową usługą erisk jesteśmy również dumni z wielkiego wysiłku naszych zespołów inżynierów w celu opracowania modeli referencyjnych oraz metodyk oceny ryzyka, które pomagają, w zarządzaniu złożonymi przepływami informacji w sytuacjach kryzysowych. Aplikacja jest dostępna także online, a specjalnie przygotowane zespoły gotowe do pomocy we wdrożeniu, skonfigurowaniu i skoordynowaniu rozwiązań.
Jesteśmy przekonani, że wdrożenie u Ciebie naszej platformy zarządzania ryzykiem pogłębi Twoją wiedzę w zakresie dostępnych zagrożeń i zasobów oraz pozwoli przygotować najlepszą reakcję w walce z pandemią.
Kiedy dowiadujesz się o ryzyku?
Identyfikacja ryzyka może być przytłaczająca. Zacznij od analizy na wysokim poziomie. Jakie są najbardziej oczywiste rzeczy, które mogą pójść nie tak w Twojej firmie lub branży? Dokonaj analizy codziennych czynności. Ryzyko jest wieloaspektowe i wielowymiarowe. Istnieje wiele kategorii: konkurencyjne, finansowe, bezpieczeństwa, operacyjne, technologiczne, prawne, polityczne, reputacyjne i tak dalej. Dla każdej z kategorii rozważ indywidualne słabości i zalety.
Zadawanie wnikliwych pytań powinno ujawnić słabości Twojej organizacji, których być może nie brałeś dotąd pod uwagę. Na przykład, czy Twoja usługa jest w pełni bezpieczna? Czy wszyscy Twoi pracownicy są odpowiednio przeszkoleni? Co by się stało, gdybyś stracił swojego największego klienta? Gdyby doszło do poważnego incydentu, czy wiedziałbyś, jak sobie z nim poradzić i kto był za to odpowiedzialny? Jeśli wymyślisz takie pytanie, na które nie znasz odpowiedzi, oznacza to, że istnieje ryzyko, którym powinieneś zarządzać.
Jak oceniasz zagrożenia?
Jaka jest najgorsza rzecz, jaka może się przydarzyć Twojej organizacji? Gdyby był dzień, w którym wszystko poszło nie tak, jak wyglądałaby ta sekwencja wydarzeń? Chociaż zbytni pesymizm może nie być najlepszym sposobem na prowadzenie firmy, jest niezwykle pomocny przy identyfikowaniu zagrożeń.
Na tym etapie ważne jest, aby unikać nadmiernej pewności siebie i myślenia, że coś „nie może” lub „nie stanie się”. Zmierz się ze wszystkimi swoimi założeniami dotyczącymi potencjalnych zagrożeń i przygotuj się na wystąpienie któregokolwiek lub wszystkich z nich.
Jak obniżyć koszty zabezpieczeń?
Twoi pracownicy przeważnie znają historię zdarzeń, co oznacza, że możesz przeanalizować trendy. Jeśli wielokrotnie doświadczasz tego samego rodzaju strat, oznacza to, że istnieje ryzyko, które jest niewłaściwie zabezpieczone. W kolejnym kroku dokonujesz oceny zabezpieczenia i pozostawiasz je bez zmian lub wybierasz inne. Jeśli monitorujesz na bieżąco zabezpieczenia możesz przeprowadzić wewnętrzne badania w celu zidentyfikowania ich skuteczności. Rażąco wysokie koszty w jednym dziale mogą również sugerować nieograniczone ryzyko.
Dzięki analizie danych i trendów możesz zidentyfikować czy zabezpieczenia są adekwatne do potencjalnych kosztów wystąpienia ryzyka. Incydenty i sytuacje potencjalnie wypadkowe to kluczowe wskaźniki obszarów problemowych, którymi musi się zająć zespół zarządzania ryzykiem.
Czy znasz sposób na zarządzanie ryzykiem bez arkuszy kalkulacyjnych?
Istnieje wiele strategii biznesowych i technologicznych, które pomagają identyfikować i klasyfikować ryzyka. Symulacje, odgrywanie scenariuszy, analiza SWOT, schematy blokowe i mapowanie ryzyka to tylko niektóre z nich.
Już dzisiaj możesz powiedzieć, że masz dostęp do wielu niestety rozproszonych danych które dostarczają informacji na temat ryzyk organizacyjnych.
Gratulacje! Zidentyfikowałeś ryzyka i zagrożenia, przed którymi stoi Twoja organizacja. Ale prawdopodobnie jest ich wiele: zbyt wiele, by można było je obsłużyć na raz. Do tego znasz już zabezpieczenia i umiesz oceniać skuteczność zabezpieczeń, a co z planami zarządzania ryzykiem, które skutecznie poradzą sobie z najbardziej ryzykownymi scenariuszami? Co dalej jak tym zarządzać? Aby uzyskać więcej informacji na ten temat i sposobów jakie oprogramowanie może Ci pomóc, porozmawiaj z jednym z naszych ekspertów.
Jak działa system wczesnego ostrzegania przed ryzykiem?
Systemu zarządzania ryzykiem nie można po prostu wdrożyć, a potem zapomnieć. Twoja organizacja i środowisko, w którym działa, nieustannie się zmieniają, podobnie jak ryzyko.
Mogą pojawić się nowe zagrożenia lub przyjęte zasady mogą stać się zbyt głębokie lub nieodpowiednie. W każdej chwili wybrana metoda kontrolowania określonego ryzyka może być po prostu nieskuteczna.
Dlatego ważne jest, aby zapewnić, że system zarządzania ryzykiem rzeczywiście działa. Ciągłe monitorowanie i skracanie pętli decyzyjnych to jedyny sposób, aby naprawdę poradzić sobie z właściwym zarządzaniem ryzykiem. Rozdzielenie funkcji oceny ryzyk i oceny zabezpieczeń, wprowadzenie bieżącej oceny skuteczności zabezpieczeń i szybkie interwencje w zakresie ich modyfikacji mogą się okazać najlepszym systemem ostrzegania i budowania odporności na materializujące się ryzyka.
CO TO JEST ZARZĄDZANIE RYZYKIEM KONTAHENTA?
Zarządzanie ryzykiem dostawcy to proces identyfikacji, oceny i łagodzenia ryzyka zakłóceń łańcucha dostaw, które są spowodowane działaniami dostawcy. W praktyce oznacza to ustanowienie w organizacji reguł i metod, które zapewniają, że współpraca zewnętrzna nie będzie stanowić źródła zagrożeń dla ciągłości działania i wyniku końcowego biznesu.
Zarządzanie ryzykiem dostawców oznacza wcześniejsze określenie, co może się nie udać w relacjach z dostawcami, oraz przygotowanie planu radzenia sobie z tym problemem. Niezastosowanie się do tego lub niedostateczne przygotowanie spowoduje prędzej czy później niepożądane niespodzianki.
Zagrożenia obejmują przerwy w dostawach, kryzysy środowiskowe i bezpieczeństwa, naruszenia bezpieczeństwa informacji, a także ataki na markę i reputację. Wszystkie te zagrożenia mogą wpłynąć na reputację Twojej firmy i spowodować poważne problemy finansowe.
Istnieją trzy kroki do opracowania planu zarządzania ryzykiem, opartego na skutecznej analizie ryzyka dostawcy:
1. Zidentyfikuj zagrożenia
Czy ryzyko jest wysokie, średnie czy niskie? Zdefiniowanie najbardziej krytycznych zagrożeń wymaga zaangażowania wielu komórek i zespołów. Następne należy przydzielić odpowiedzialność za poszczególne rodzaje ryzyka. Ważne jest, aby ustalić, jakie dane należy zbierać i dlaczego. Dobrym początkiem jest zadawanie pytań takich jak: Jakie informacje o dostawcy są istotne dla Twojej organizacji? Czy grupy lub kategorie dostawców mają różne wymagania dotyczące zgodności? Czy ramy raportowania, z których korzystasz, dostarczają wymaganych informacji.
2. Oceń ryzyko
Po określeniu każdego ryzyka musisz je ocenić. Decyzja, czy zaakceptować określone ryzyko (ponieść koszty) lub podjąć działania zapobiegające lub minimalizujące je, zależy od apetytu organizacji na ryzyko. Koszt mitygacji ryzyka może być tak wysoki, że nie ma to sensu finansowego. Aby odnieść sukces, potrzebujesz wewnętrznego zaangażowania na wszystkich poziomach. Wszystkie istotne części firmy muszą zrozumieć swoją rolę w ocenie dostawcy, od pierwszego kontaktu do rozwoju i utrzymania z nim współpracy.
Prawdopodobnie nie będziesz w stanie zarządzać wszystkimi ryzykami naraz. Ustal priorytety i podziel dostawców na grupy, korzystając z takich czynników, jak ryzyko, wydatki, przepisy lub poziom wydajności.
3. Opracuj plan awaryjny
Istotnym krokiem jest opracowanie wykonalnych planów. W stosownych przypadkach należy przygotować alternatywne rozwiązania dla zdarzenia niepożądanego, zgodnie z priorytetem i zawrzeć w nim wszystkie szczegóły niezbędne do faktycznego podjęcia działań. Może to obejmować zdefiniowanie procedur eskalacji, których firma musi przestrzegać w przypadku wystąpienia zdarzenia.
Ponadto należy przypisać odpowiedzialność za radzenie sobie z wszelkimi niezgodnościami w określonych obszarach i może zaistnieć potrzeba spełnienia minimalnych ogólnych standardów, które dostawcy muszą spełnić aby z Tobą współpracować.
Wyprzedzaj ryzyko z erisk
erisk to unikatowa i innowacyjna usługa dostępna dla każdego przedsiębiorstwa i jednostki administracji publicznej.
erisk to usługa Zintegrowanego Zarządzania Ryzykiem ERM będąca wypadkową kilkunastoletniego doświadczenia w obszarze zarządzania ryzykiem i najnowocześniejszych technologii w zakresie rozwiązań chmurowych.
Poznaj nas
Jesteśmy inicjatorem zmian w podejściu do zarządzania ryzykiem na polskim rynku. Koncentrujemy się na rozwiązywaniu aktualnych problemów klientów oraz przewidywaniu potencjalnych zagrożeń wraz z ich zabezpieczeniem. Dostarczamy najnowocześniejsze systemy zarządzania budujące odporność na ryzyka wewnętrzne i zewnętrzne. Rozwiązania „szyjemy na miarę”, czyli dopasowujemy z poszanowaniem historii, osiągnięć i potrzeb danej organizacji. Odchodzimy od schematycznych i akademickich rozwiązań, stawiając na dialog, kompleksowe doradztwo i elastyczność rozwiązań organizacyjnych i biznesowych.
.
W 100% polska firma
DUMNI ZE SWOJEJ HISTORII KREUJEMY PRZYSZŁOŚĆ
Poznaj naszą historię. Bogate doświadczenie i wiedza to nasze największe atuty.
Zaufali nam
Masz pytania?
Napisz do nas! Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Chcesz zapisać się na bezpłatne warsztaty dla Spółek Giełdowych – wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny na stronach: warsztat 1 | warsztat 2.