Po majowej gorączce związanej z WannaCry cyberprzestępcy uderzyli ponownie

Tym razem sprawcą zamieszania o zasięgu globalnym jest złośliwe oprogramowanie Petya. Celem w Polsce okazały się ogromne organizacje w tym Grupa Raben, Mondelez czy InterCars. Jedna z firm kurierskich musiała cofnąć się technologicznie do lat 50 XX wieku bazując na adresach klientów zapisanych na kartkach A4. „Stanęły” całe linie produkcyjne i fabryki. Skutki ataku ciężko będzie oszacować jednak obserwując skalę zjawiska straty będą liczone w milionach złotych.

Co ciekawe po dwóch dniach od ataku specjalistom z Kaspersky Lab udało ustalić się, że tym razem nie jest to zwykły ransomware, a tzw. wiper.

Oznacza to, że poszkodowane firmy tak naprawdę nigdy nie miały szans na odzyskanie danych (nawet po zapłaceniu okupu) gdyż jedynym celem takiego rodzaju programu jest zniszczenie danych bez możliwości odszyfrowania.

Tak szybka ewolucja złośliwego oprogramowania i łatwość z jaką się rozprzestrzenia zmusza specjalistów od bezpieczeństwa IT w każdej z firm do przemyślenia podejmowanych działań prewencyjnych.

Jednym z nich jest wykorzystanie narzędzi do zaawansowanej analityki bezpieczeństwa sieci IT. PBSG jest dystrybutorem platformy Skybox Security, które jest w stanie realnie zminimalizować szansę na infekcję nawet największej infrastruktury sieciowej.

Szczegóły dotyczące ataku oraz sposobu wykorzystania Skybox Security przed obecnym jak i kolejnymi atakami przedstawiamy Państwu w kolejnym filmie z cyklu  z PBSG Play, który znajdziecie Państwo poniżej.

Sprawdź pozostałe Newsy

Zainteresowaliśmy Cię? Napisz do nas i porozmawiajmy o Twoim projekcie