Tauron Polska Energia SA – polskie przedsiębiorstwo grupujące spółki z branży energetycznej, drugie pod względem wielkości w Polsce po Polskiej Grupie Energetycznej. Spółka akcyjna jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2010 roku, wchodząc, między innymi, w skład indeksu WIG20. Grupa Tauron jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce i należy do największych holdingów energetycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa we wszystkich obszarach rynku energetycznego – od wydobycia węgla, poprzez wytwarzanie, dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej i ciepła oraz obsługę klienta. Na mniejszą skalę holding prowadzi także sprzedaż hurtową paliw oraz produktów pochodnych (handel węglem i biomasą). W 2014 r. Tauron wszedł również na rynek obrotu paliwem gazowym.

Fakty i dane

Pełna nazwa

Pełna nazwa

Tauron Polska Energia SA

WWW

WWW

https://www.tauron.pl/

Zatrudnienie

Zatrudnienie

475 (2020r.) – spółka

25 719 (2020r.) – grupa

Branża

Branża

Energetyka

Produkty z oferty klienta

Produkty z oferty klienta

  • Prąd
  • Gaz
  • Fotowoltaika
  • Urządzenia dla domu
  • Ekogroszek

Czego oczekiwał klient?

TAURON poszukiwał doświadczonego audytora i doradcy, którego zadaniem miała być ocena zgodności świadczenia usługi kluczowej z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Klient oczekiwał wypracowanej metodyki oraz udokumentowanego doświadczenia w pracy na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, ponieważ audyt miał objąć aż cztery spółki i takie ważne usługi jak wytwarzanie i dystrybucja energii elektrycznej oraz wytwarzanie i obrót ciepłem. Wybór PBSG odbył się zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych.

Poznaj Tauron:

Co zrobiliśmy?

ZBADALIŚMY POTRZEBY

Najważniejsze było określenie potrzeb oraz zakresu oceny zgodności i audytu bezpieczeństwa. Finalnie audyt objął cztery spółki należące do grupy, a mianowicie TAURON Energia S.A., TAURON Dystrybucja S.A., TAURON Wytwarzanie S.A. oraz TAURON Ciepło Sp. z o.o.  Łączna liczba systemów informacyjnych zakwalifikowanych do audytu wyniosła ok. 200.

PRZEPROWADZILIŚMY AUDYT BEZPIECZEŃSTWA

Wykonaliśmy audyt bezpieczeństwa systemów informacyjnych wykorzystywanych do świadczenia usługi kluczowej w rozumieniu ustawy o KSC. Przebadaliśmy systemy OT (SCADA, systemy automatyki przemysłowej, systemy nadzoru i sterowania) oraz infrastrukturę IT towarzyszącą i wspierającą systemy główne.

DORADZALIŚMY

Zapewniliśmy kompleksowe doradztwo w zakresie spełnienia wymagań ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Dzięki eksperckiemu doświadczeniu nie tylko sprawdziliśmy zdolności organizacyjno-techniczne, ale też zarekomendowaliśmy dalsze działania w celu usprawnienia świadczenia usług pod kątem bezpieczeństwa i ich dostępności.

PRZYGOTOWALIŚMY REKOMENDACJE

TAURON otrzymał od nas pakiet rekomendacji i wskazówek, które pozwolą mu doskonalić procesy związane z bezpieczeństwem informacji, ciągłością działania oraz cyberbezpieczeństwem. W planach rozwoju klient wskazał takie pomysły na dalszą współpracę jak optymalizacja systemu zarządzania ciągłością działania oraz automatyzacja procesu zrządzania ryzykiem dla obszaru KSC, RODO i BCM.

Jakie były rezultaty?

TAURON to potężna grupa energetyczna, dlatego też wyzwaniem było przeprowadzenie audytu dla wyznaczonych czterech spółek w sposób spójny i zorganizowany. Lista systemów informacyjnych objętych audytem była dość imponująca, bo wyniosła ok. 200 systemów. Niezbędne było elastyczne podejście oraz komunikatywność, by przeprowadzane prace nie zakłóciły bieżącej pracy organizacji. W rezultacie jako operator usługi kluczowej TAURON otrzymał kompleksowe wsparcie w zakresie oceny zgodności. Przełożyło się to na wzrost poziomu bezpieczeństwa wymaganego ustawą KSC.

Zainteresowaliśmy Cię? Napisz do nas i porozmawiajmy o Twoim projekcie