Polski producent przemysłu elektromaszynowego, głównie sprzętu AGD, założony w 1945 roku we Wronkach. Od 1997 spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Amica powstała w 1945 roku i poprzednio działała pod firmami: „Zakłady Sprzętu Grzejnego Predom-Wromet”, „Fabryka Kuchni Wromet we Wronkach”, „Fabryka Kuchni Wronki”, „Fabryka Kuchni Wromet”, „Fabryka Kuchni Wronki Sp. z o.o.” Grupa Amica generuje ponad 70% przychodów dzięki sprzedaży na ponad 50 rynkach zagranicznych. Marka wiele lat z rzędu otrzymywała wyróżnienie The Most Trusted Brand – Marki Godnej Najwyższego Zaufania, by w 2013 roku otrzymać tytuł Superbrand Created in Poland.

Fakty i dane

Pełna nazwa

Pełna nazwa

Amica S.A.

Zatrudnienie

Zatrudnienie

2 448 (2020r.) – spółka

3 198 (2020r.) – grupa

Branża

Branża

Przemysł, handel

Produkty z oferty klienta

Produkty z oferty klienta

  • Sprzęt elektryczny
  • Sprzęt elektroniczny
Lokalizacje

Lokalizacje

  • Polska – siedziba: Wronki
  • Sieć sprzedaży na ponad 50 rynkach zagranicznych

Czego oczekiwał klient?

Celem projektu była optymalizacja systemu zarządzania ryzykiem, aby był zgodny z modelem COSO II i wymaganiami ISO 31000. Dodatkowo klient poszukiwał wydajnego i efektywnego narzędzia, które wsparłoby go w procesie zarządzania ryzykiem korporacyjnym – zaproponowaliśmy mu wdrożenie erisk, które zostało dostosowane pod potrzeby organizacji.

Jak zarządza ryzykiem Amica SA? Obejrzyj materiał video:

Co zrobiliśmy?

ANALIZA

Dokładnie przeanalizowaliśmy stosowane w organizacji rozwiązania. Opieraliśmy się głównie na sytuacji zastanej oraz rozmowach z pracownikami. Dzięki temu mogliśmy zaproponować konkretne wnioski, usprawnienia, a finalnie – koncepcję dokumentacji systemowej.

PRZESZKOLILIŚMY PRACOWNIKÓW

W procesie zarządzania ryzykiem niezwykle ważny jest człowiek oraz jego wiedza i świadomość co do systemowych rozwiązań. Dlatego też przeprowadziliśmy szkolenia, podczas których przedstawiliśmy narzędzia, a także poruszaliśmy kwestie merytoryczne z obszaru zarządzania ryzykiem.

DOKONALIŚMY ANALIZY RYZYKA

Kolejnym etapem było dokonanie przeglądu rejestru ryzyk i jego dostosowanie do oczekiwań informacyjnych zarządu. Każde ryzyko zostało poddane szczegółowej analizie, co w konsekwencji miało stanowić podstawę do ewaluacji ryzyka i jego wyceny finansowej.

PRZYGOTOWALIŚMY PLAN POSTĘPOWANIA Z RYZYKIEM

Raportowanie ryzyka zostało przeprowadzone z wykorzystaniem oprogramowania erisk w chmurze. Efektem zrealizowanych prac było przygotowanie planów postępowania ryzykiem dla ryzyk nieakceptowalnych.

Jakie były rezultaty?

Prace projektowe realizowane były w kilku etapach, a ich wynikiem była optymalizacja metodyki zarządzania ryzykiem z wykorzystaniem narzędzia erisk. Na serwerach klienta uruchomiliśmy oprogramowanie i zaimplementowaliśmy bazy danych zawierające dedykowane rozwiązania dla Amica zgodne z modelem COSO II i wymaganiami ISO 31000.

Dzięki takiemu podejściu klient uzyskał wydajny i efektywny system, który stał się łatwiejszy do wykorzystania przez tzw. właściciela ryzyka, a jednocześnie udzielał odpowiedzi na kluczowe pytanie stawiane przez zarząd – ile kosztuje zmaterializowanie się konkretnego ryzyka lub kilku ryzyk. Docelowo model, w ramach prac rozwojowych, miał objąć również szacowanie kosztów wdrożenia, utrzymania środków kontroli i ocenę ich efektywności.

 

Zastosowane techniki i modele działań:

  • analiza ekspercka
  • erisk
  • burza mózgów, warsztaty
  • analiza scenariuszy zagrożeń
  • doradztwo
Wdrożony w ramach systemu projekt został dostosowany do specyfiki działania przedsiębiorstwa Amica Wronki S.A. Konsultanci PBSG wykazali się dużym poziomem zaangażowania i fachowości oraz profesjonalnym podejściem do oczekiwań Klienta, jak również rzetelnością i skutecznością w działaniu. Jesteśmy w pełni zadowoleni ze współpracy z firmą PBSG Sp. z o.o. i z przyjemnością rekomendujemy ją jako specjalistę w swojej branży.
Jacek Rutkowski
Prezes Zarządu Amica Wronki S.A.

Zainteresowaliśmy Cię? Napisz do nas i porozmawiajmy o Twoim projekcie