Wdrożenia systemu kontroli zarządczej oraz analiza ryzyka w opraciu o standardy kontroli zarządczej i model COSO II
Data projektu: 2011
Wyzwanie:
Zbadanie aktualnie stosowanych rozwiązań w zakresie kontroli zarządczej oraz późniejsze opracowanie spójnego systemu kontroli zarządczej ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania ryzykiem; implementacja rozwiązań umożliwiających sprawowanie kontroli zarządczej i zarządzania ryzykiem zgodnie ze standardami kontroli zarządczej oraz modelem COSO II.
Co zrobiliśmy:
Wstępna analiza wykazała na ile stosowane w Ministerstwie rozwiązania z kontroli zarządczej sprostowują zewnętrznym wymaganiom i wytycznym. Analiza wykazała słabości kontroli zarządczej oraz określiła potrzeby poszczególnych komórek organizacyjnych w budowie systemu kontroli zarządczej. Po przeprowadzonych wywiadach i analizie dokumentacji określono stopień implementacji wytycznych z zakresu kontroli zarządczej i modelu COSO II w Ministerstwie. Analiza wstępna pozwoliła przede wszystkim stwierdzić potrzeby jednostki z zakresu wdrożenia rozwiązań w zarządzaniu ryzykiem.
W celu przeprowadzenia sprawnej identyfikacji ryzyka posłużono się listą ryzyk uniwersalnych. Ryzyka z tej listy zostały odgórnie przypisane komórką organizacyjnym w celu ich oceny i dalszego monitorowania. W niektórych przypadkach lista ryzyk dla komórki organizacyjnej została wzbogacona o ryzyka specyficzne dla danego obszaru. W celu usprawnienia etapu analizy ryzyka, przez kierowników obszarów, wykorzystano oprogramowanie e-risk. Analiza ryzyka pozwoliła wskazać najbardziej zagrożone obszary zarządzania w Ministerstwie, a w dalszym kroku ustalić sposoby minimalizacji zagrożeń najbardziej krytycznych.
Dalsze badania nad kontrolą zarządczą pozwoliły ustalić jakie elementy kontroli zarządczej wymagają wprowadzenia usprawnień. Każde z rekomendowanych usprawnień opisywało jak Ministerstwo może rozwinąć system kontroli zarządczej, w celu uzupełnienia zidentyfikowanych słabości we wskazanych obszarach systemu.
Korzyści:
Analiza pozwoliła wykryć niedoskonałości w zakresie kontroli zarządczej w kontekście standardów kontroli zarządczej i modelu COSO II w Ministerstwie. Umożliwiło to zaplanowanie działań doskonalących w poszczególnych obszarach funkcjonowania. Wdrożenie rozwiązań w zakresie zarządzania ryzykiem umożliwiło przeprowadzenia pełnej analizy ryzyka w każdej z komórek organizacyjnych Ministerstwa. Przeprowadzone działania umożliwiły określenie stopnia w jakim zagrożona jest działalność Ministerstwa oraz cele kontroli zarządczej.
Zastosowane narzędzia i modele:
- Ustawa o finansach publicznych
- Standardy kontroli zarządczej
- Lista zdarzeń
- Analiza ekspercka
- COSO II
- e-risk