Informacja o usłudze

Za sprawą zmian w ustawie o ordynacji podatkowej, od 1 lipca 2016 roku, pierwsza grupa przedsiębiorstw, które podlegają polskiej ordynacji podatkowej, przy pomocy narzędzia informatycznego będzie zobowiązana do udostępnienia Jednolitego Pliku Kontrolnego odpowiednim organom podatkowym.

Jednolity Plik Kontrolny to układ wybranych ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych przesyłanych mailowo bądź na nośnikach zewnętrznych w określonym formacie i strukturze.

Celem Jednolitego pliku kontrolnego jest ułatwienie przekazywania informacji podatkowych organom kontrolującym co powinno pozwolić skróci czas kontroli, ograniczy czas wizyty organów kontrolujących w siedzibie podatnika, co oczywiście skutkować będzie zmniejszeniem uciążliwości i kosztów z tym związanych.

Jednolity Plik Kontrolny obejmuje dane podzielone według 7 struktur:

 1. Księgi rachunkowe.

 2. Wyciągi bankowe.

 3. Magazyn.

 4. Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT.

 5. Faktury VAT.

 6. Podatkowa księga przychodów i rozchodów.

 7. Ewidencja przychodów.

Co więcej, struktury te obejmują dane odpowiednie dla danego podatku, np. stawki podatku, numery indentyfikacyjne na potrzeby rozliczania transakcji wewnątrzwspólnotowych w VAT, czy też kwoty przychodów na potrzeby podatków dochodowych, jak również informacje identyfikujące kontrahentów oraz dokumenty.

Zakres usługi

Dane przygotowane w JPK będą zweryfikowane pod kątem wymogów formalnych regulatora, takich jak wystąpienie duplikatów zapisów, czy też luk w danych. Zostaną uwzględnione również testy związane z ciągłością stosowania zasad rachunkowości czy prawidłowości stosowania stawek podatku od towarów i usług.

PBSG oferuje kompleksowe przygotowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego wraz ze szczegółową analizą pod kątem zgodności z wytycznymi Ministerstwa Finansów.

Dane z pliku JPK poddawane są przez naszych konsultantów specjalnym analizom. Wykorzystujemy się do tego specjalistyczne oprogramowania informatyczne IDEA CaseWare. Pozwala ono zweryfikować dane setek kontrahentów, ocenić poprawność księgowań, zbadać obliczenia kursowe, sprawdzić numerację faktur, porównać zaksięgowaną sprzedaż z zakupami, porównać koszty z obrotami itd.

 

 • Usługa wsparcia przygotowania JPK w połączeniu z funkcjonalnościami oprogramowania IDEA CaseWare obejmuje serie analiz opartych na wytycznych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów.

 • Wykonanie badania i określenie planu postępowania w przypadku wystąpienia niezgodności.

 • Opracowanie rozwiązań organizacyjnych ograniczających niezgodności.

 • Opracowanie wspólnie z klientem mechanizmów monitorowania procesów w organizacji.

 • Przeprowadzenie warsztatów  dla kadry kierowniczej.

Wygenerowanie JPK to zaledwie połowa sukcesu. Informacje w postaci pliku XML są trudne do odczytania nawet dla programistów, a co dopiero dla przedsiębiorcy lub księgowej.

Każda z firm powinna mieć możliwość zweryfikowania informacji przed jej ostatecznym przekazaniem do Urzędu Skarbowego.

Co zrobić aby ograniczyć ryzyko podatkowe?

Ważnym aspektem jest sprawdzenie JPK pod kątem błędów merytorycznych. Bez zastosowania odpowiedniego narzędzia jestto w zasadzie niemożliwe.

Jak możemy pomóc?

Dokonamy analizy merytorycznej poprawności przygotowanych JPK przed wysłaniem ich do Urzędu Skarbowego – będzie to pewnego rodzaju symulacja kontroli jaką przeprowadzi w przyszłości Urząd.

Oferowaną analizę struktur JPK przeprowadzamy w oparciu o 10 letnie doświadczenie w zakresie doradztwa biznesowego oraz wdrażanie narzędzi do rozbudowanych analiz danych.

Podczas przeprowadzania badań merytorycznych wspiera nas jedna z największych Kancelarii Podatkowych w Polsce – GWW.

Usługę wspiera narzędzie analityczne (Idea CaseWare) pozwalające na przeprowadzanie badań w zakresie danych JPK, jak również badań kontrolingowych w każdym obszarze organizacji.

jpk_1page

Napisz do nas

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Korzyści z usług wsparcia JPK/badania
:

 • Przeprowadzenie dokładanej analizy pliku JPK przed przekazaniem do Ministerstwa Finansów pozwala na uniknięcie odpowiedzialności karno-skarbowej.

 • Możliwość operowania na wielu formatach danych.

 • Nieograniczone możliwości łączenia i analiz danych.

 • Wbudowane funkcje statystyczne.

 • Intuicyjna obsługa.

 • Możliwość tworzenia własnych raportów zoptymalizowanych do potrzeb przedsiębiorstwa/urzędu.

 • Każda czynność analityka na danym projekcie jest odznaczana w historii badania, dlatego uzyskujemy wysoki poziom kontroli operacji przeprowadzanych w danym badaniu.

 • Dzięki dynamicznym raportom możliwe jest szybkie raportowanie zbiorcze do danych szczegółowych.

Szkolenia

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych szkoleń:

Kliknij obrazek oby przejść do działu Szkolenia.

Webinaria

Zapraszamy do zapisów na bezpłatne webinaria na życzenie.

Kliknij obrazek oby przejść do działu Webinaria.