
Opracowanie integralnego modelu zarządzania ryzykiem w strukturze wymagań Kontroli zarządczej w ramach sądownictwa powszechnego w Polsce. Wdrożenie oprogramowania e-risk.
Wyzwanie:
Weryfikacja przyjętych w sądach powszechnych rozwiązań teoretycznych i praktycznych dot. modeli Kontroli zarządczej w zakresie zarządzania ryzykiem oraz opracowanie rekomendacji w zakresie wdrożenia integralnego systemu zarządzania ryzykiem.
Co zrobiliśmy:
Przeprowadzono działania mające na celu rozpoznanie potrzeb oraz przyjętych rozwiązań w zakresie zarządzania ryzykiem w kontekście kontroli zarządczej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości. Działania prowadzone były w obrębie trzech poziomów: sądy apelacyjne, sądy okręgowe i sądy rejonowe.
Przeprowadzone czynności pozwoliły na integrację wiedzy pochodzącej z wieloźródłowej analizy. Pozwoliło to na przygotowane w oprogramowaniu e-risk jednolitego modelu zarządzania ryzykiem wraz z rekomendowaną listą ryzyk sądownictwa powszechnego. W kolejnej fazie dokonano konfiguracji oprogramowania e-risk w zakresie wielopoziomowej analizy ryzyka oraz centralnego systemu raportowania na czterech poziomach: ministerstwo, apelacja, okręg, rejon. Wdrożeniem objęto około 10 tys. użytkowników.
Korzyści:
Zaproponowano rozwiązania optymalizujące i wspomagające proces zarządzania ryzykiem wraz ze wskazaniem nowych możliwości komunikacyjnych pomiędzy poszczególnymi poziomami sądownictwa. Opracowano rekomendacje do wdrożeń rozwiązań w zakresie optymalizacji bazy ryzyk, bazy zabezpieczeń, planów postępowania z ryzykiem. Uzyskano gotowość ponad 370 sądów powszechnych do jednoczesnej analizy ryzyka wg jednolitych standardów metodycznych i analitycznych.
Zastosowane narzędzia i modele:
- Ustawa o finansach publicznych
- Analiza ekspercka
- COSO II
- ISO 31000
- e-risk
- burza mózgów
- ankiety