AKADEMIA ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
Wyjaśniamy, informujemy, radzimy, obalamy mity i rozprzestrzeniamy dobre praktyki w zarządzaniu kryzysowym. Przygotujemy Państwa do funkcjonowania w sytuacji kryzysowej, dzięki doświadczeniu zdobytym przez kilkanaście lat działalności firmy i setkom zrealizowanych projektów.
Spójrz na bezpieczeństwo jednostki razem z doświadczonymi ekspertami i sprawdź na ile Twoje rozwiązania są gotowe do wyzwań stojących przed organizacją.
Dostęp do Akademii Zarządzania Kryzysowego jest bezpłatny!
RAZEM OSIĄGNIEMY NIEZWYKŁE REZULTATY!
CZYM JEST AKADEMIA ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO?
Akademia Zarządzania Kryzysowego to praktyczne rozwiązania będące sumą doświadczeń konsultantów PBSG i przedstawicieli administracji publicznej, którzy realizują projekty w zakresie zarządzania kryzysowego i ciągłości działania w sektorze publicznym.
W ramach Akademii zaprezentujemy jak nie dać się zaskoczyć i być przygotowanym na wystąpienie sytuacji kryzysowej.
Partnerzy strefy
DLA KOGO JEST AKADEMIA ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO?
Publikowane materiały i treści kierujemy do organów administracji publicznej i urzędów obsługujących te organy, rządowego centrum bezpieczeństwa, państwowej straży pożarnej, podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, zakładów opieki zdrowotnej oraz jednostek systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, samorządowych jednostek organizacyjnych czy podmiotów zarządzających systemami monitorowania sytuacji zagrożeń i wszystkich innych organizacji chcących przygotować się na wypadek sytuacji kryzysowej.
DLACZEGO WARTO?
Poznasz praktyczne podejście do zarządzania kryzysowego, zarządzania ryzykiem, ciągłości działania.
Poznasz wymagania i rekomendacje ustawy o ochronie ludności.
Dowiesz się jak przygotować się na wystąpienie sytuacji kryzysowej.
Zapoznasz się z narzędziami wspierającymi zarządzanie ryzykiem.
PRZEWODNIK DOBRYCH PRAKTYK
Ustawa o ochronie ludności określa zadania i wymagania stawiane przed administracją publiczną w zakresie przygotowania się do wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej.
Akademia zarządzania kryzysowego to zbiór dobrych praktyk w zakresie zarządzania kryzysowego i przygotowania administracji publicznej na wyzwania stawiane przed nimi w przypadku materializacji sytuacji nadzwyczajnej.
Warsztat nr 1
Wprowadzenie do ustawy o ochronie ludności.
Już niebawem pierwsze spotkanie w ramach cyklu Akademia Zarządzania Kryzysowego.
Na wstępie zapoznamy Cię z informacjami o ustawie, jej wymaganiach, kogo obejmuje i jakie pierwsze kroki powinieneś podjąć.
Zostań z nami i wypełnij formularz kontaktowy poniżej, a poinformujemy Cię o terminie pierwszego wydarzenia.
Informacje dodatkowe
- 4h interaktywnych warsztatów (w podziale na dwa webinaria po 2h)
- Podczas zajęć zaprezentujemy zintegrowany model zarządzania ryzykiem.
- Możliwość poznania gotowych i praktycznych rozwiązań w zakresie zarządzania ryzykiem w obszarach kontroli zarządczej, bezpieczeństwa informacji, ciągłości działania, RODO.
- Prowadzący: Jacek Knopik i Tomasz Borkowski.
- 0,00 PLN za uczestnictwo.
- Materiały webianaryjne (prezentacja i nagranie).
- Po ukończeniu dwóch warsztatów uczestnicy otrzymają certyfikat uczestnictwa w warsztatach.
- 2H bezpłatnych indywidualnych konsultacji.
- Każde ze szkoleń zostanie przeprowadzone przez naszych specjalistów „na żywo” w formie wideo, a podczas szkolenia będzie istniała swobodna możliwość zadawania pytań.
- Webinaria będą odbywać się on-line z użyciem udostępnionych przez PBSG danych do logowania do odpowiedniego programu. Nie będzie wymagana instalacja żadnego dodatkowego oprogramowania na Państwa komputerach – stosowana przez nas technologia umożliwia uczestnictwo za pośrednictwem dowolnej przeglądarki.
Jak firmy radzą sobie z zarządzaniem kryzysowym?
Sprawdź, w jaki sposób firmy i organizacje skorzystały z naszego wsparcia. Poznaj praktyczne przykłady realizowanych projektów.
Opinie mówią same za siebie
O ZARZĄDZANIU KRYZYSOWYM:
Co to jest zarządzanie kryzysowe?
- Zgodnie z Dz.U. 2022.261 t.j. zarządzanie kryzysowe to wszelka działalność organów administracji publicznej związana z bezpieczeństwem narodowym, która ma zapobiegać sytuacjom kryzysowym, a jednocześnie przygotowywać organizacje do przejmowania nad nimi kontroli i reagowania w przypadku ich wystąpienia. Ponadto zarządzanie kryzysowe obejmuje usuwanie skutków kryzysów oraz odtwarzanie zasobów i infrastruktury krytycznej. Patrząc na to z perspektywy biznesowej, również przedsiębiorstwa są narażone na rozmaite sytuacje, które mogą powodować szkody, bez względu na branżę, wielkość czy zasoby danej firmy.
- Czym zatem jest kryzys? Pod tym pojęciem należy rozumieć nieplanowany ciąg zdarzeń, przebiegający w określonym czasie, który zakłóca równowagę i ciągłość działania przedsiębiorstwa. Kryzysem w przedsiębiorstwie może być też stan zniechęcenia i utraty motywacji do życia i pracy ze strony pracowników. Kryzys zagraża przetrwaniu przedsiębiorstwa – zakłóca realizacji jego celów, ogranicza czas na podejmowanie strategicznych decyzji, wprowadza stan zagrożenia i chaosu, a nawet czasowego deficytu. To z kolei może zakończyć się utratą wizerunku, wiarygodności, a nawet poważnymi stratami finansowymi.
Po co tworzy się systemy zarządzania kryzysowego?
- Sposobem na ograniczenie prawdopodobieństwa wystąpienia kryzysu i/lub zmniejszenia do minimum jego skutków jest stworzenie systemu zarządzania kryzysowego. W przypadku państwa taki system tworzą organy administracji rządowej, a konkretnie za opracowanie Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego (KPZK) odpowiada Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które przygotowuje go we współpracy z ministerstwami.
- W przypadku przedsiębiorstw przygotowanie takich planów spoczywa na kadrze menadżerskiej lub kierowniczej. Większe przedsiębiorstwa często mają tutaj przypisanego menadżera ds. ryzyka, który jest odpowiedzialny za przygotowanie planu zarządzania kryzysowego, jego wdrożenie, aktualizację i stały audyt, aby był jak najbardziej aktualny i przystający do współczesnych zagrożeń. Rolą takiego menadżera (i wyznaczonego zespołu) jest odpowiednie i błyskawiczne reagowanie na zagrożenia, konflikty i sytuacje kryzysowe oraz zadbanie o to, aby proces walki z nimi odbył się zgodnie z procedurami, a wszelkie organy (jeśli sytuacja tego wymaga) poinformowane w czasie.
Czego dotyczy ustawa o Ochronie ludności?
Ustawa o ochronie ludności dotyczy zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, porządku publicznego, ochrony życia i zdrowia osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ochrony mienia, środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego na wypadek wystąpienia sytuacji zagrożenia. Celem ochrony ludności jest także wspieranie przedsięwzięć ochrony ludności poza granicami kraju w ramach pomocy humanitarnej, ratowniczej, technicznej i eksperckiej, w trybie i na zasadach wynikających z prawa międzynarodowego i zawartych umów.
Realizacji jakich zadań należy się spodziewać w ramach ustawy?
- W ramach ochrony ludności wykonywane będą zadania związane z możliwością wystąpienia sytuacji zagrożenia, polegające na przykład na:
- monitorowaniu zagrożeń i szacowaniu ryzyka ich wystąpienia
- przygotowaniu organizacyjnym i rzeczowym do reagowania
- przygotowanie warunków do ochrony ludności, w tym warunków do ewakuacji ludności, miejsc czasowego pobytu i budowli ochronnych, zabezpieczenia mienia;
- szkoleniu podmiotów ochrony ludności oraz ich przygotowaniu do współdziałania, w tym prowadzenie ćwiczeń;
- opracowywaniu i wdrażaniu programów ochrony ludności;
- planowaniu i przygotowaniu procesu podniesienia poziomu gotowości do reagowania podmiotów ochrony ludności;
Jakie podmioty zostaną objęte ustawą?
- Do podmiotów realizujących cele i zadania ochrony ludności, zwanymi dalej „podmiotami ochrony ludności”, należą między innymi:
- organy administracji publicznej i urzędy obsługujące te organy;
- Rządowe Centrum Bezpieczeństwa;
- Państwowa Straż Pożarna;
- podmioty krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego;
- ochotnicze straże pożarne i inne podmioty ratownicze niewchodzące w skład krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego;
- zakłady opieki zdrowotnej oraz jednostki systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne;
- samorządowe jednostki organizacyjne;
- podmioty zarządzające systemami monitorowania sytuacji zagrożeń;
- podmioty realizujące zadania z zakresu powiadamiania ratunkowego, ostrzegania i alarmowania ludności;
Czym jest zarządzanie ryzykiem?
Zarządzanie ryzykiem to proces identyfikacji, oceny i kontroli zagrożeń i szans dla kapitału i zysków organizacji. Zagrożenia i szanse mogą pochodzić z wielu różnych domen, w tym z niepewności finansowej, zobowiązań prawnych, błędów, luk prawnych, w zarządzaniu strategicznym, wypadków i pandemii. Zagrożenia bezpieczeństwa IT i ryzyko związane z danymi oraz strategie zarządzania ryzykiem mające na celu ich łagodzenie lub wykorzystanie, jako przewaga stają się najwyższym priorytetem dla firm i administracji (cyberataki). W rezultacie proces zarządzania ryzykiem w coraz większym stopniu obejmuje niemal wszystkie procesy biznesowe bo dotyczącą identyfikacji i kontroli zagrożeń dla ich zasobów cyfrowych, które są w każdym zakątku organizacji.
Zagrożenia
Każda firma i organizacja stoi przed ryzykiem nieoczekiwanych, szkodliwych zdarzeń, które mogą kosztować firmę lub spowodować jej trwałe zamknięcie. Każda firma i organizacja stoi też przed szansami, które mogą zmienić znacząco pozycję w branży i przynieść nieoczekiwane zyski. Zarządzanie ryzykiem pozwala organizacjom próbować przygotować się na nieoczekiwane, minimalizując ryzyko i dodatkowe koszty, zanim się wydarzą. Zarządzanie ryzykiem pozwala także organizacjom wykorzystać pojawiające się okazje do zmiany strategii, branży i zwielokrotnienia marży.
Możliwości
Wdrażając system zarządzania ryzykiem i biorąc pod uwagę różne potencjalne zagrożenia/szanse lub zdarzenia przed ich wystąpieniem, organizacja może zaoszczędzić pieniądze i chronić swoją przyszłość. Dzieje się tak, ponieważ zintegrowany system zarządzania ryzykiem działa jak system wczesnego ostrzegania przed potencjalnymi zagrożeniami, minimalizowania ich wpływu w przypadku ich wystąpienia i radzenia sobie z wynikami. Ta umiejętność kontrolowania ryzyka umożliwia organizacjom większą pewność w podejmowaniu obiektywnych decyzji biznesowych i przygotowuje personel do działania w sytuacjach kryzysowych. Trudno zostać mistrzem bez treningów.
Istotne korzyści zarządzania ryzykiem to:
- projektuje i poprawia komfort środowiska pracy personelu i klientów/interesantów.
- Poprawia bezpieczeństwo prawne.
- Stabilizuje prowadzenie działalności gospodarczej
- Chroni organizację środowisko przed zdarzeniami kryzysowymi.
- Pomaga ustalić potrzeby ubezpieczeniowe organizacji, aby zaoszczędzić na składkach.
- Przygotowuje personel do działania w sytuacjach kryzysowych, zwiększając odporność organizacji na zmiany otoczenia biznesowego.
Jak w PBSG rozumiemy zarządzanie ryzykiem?
Zarządzanie ryzykiem ma na celu, by organizacja była bardziej pewna w podejmowaniu ryzyka strategicznego; bardziej obiektywna w swoich decyzjach i skupiała się na wartości dodanej, a nie tylko na wartości zachowanej.
W wielu przypadkach zarządzania ryzykiem postrzegane jest jako przeszkoda lub utrudnienie. Wdrożone modele używają języka i terminów, które nie mają związku z biznesem i procesami, których biznes nie postrzega jako wartości dodanej.
Zarządzanie ryzykiem jest często oddzielone od reszty działalności i sprowadzone do roli zorientowanej na zgodność, a nie doradczej. Odnosi się wrażenie, że zarządzanie ryzykiem jest organizacji narzucane przez personel zarządzający ryzykiem.
Zmieniamy funkcję zarządzania ryzykiem z policyjnej na strategiczną osadzoną w firmie, skanującą biznes i dostarczającą informacji w systemie wczesnego ostrzegania.
W naszych modelach opracowujemy mechanizmy pozwalające na ocenę ryzyka straconej okazji (szans). Podejście takie poszerza spektrum możliwych opcji decyzji w kierunku zwiększenia wydajności i większej marżowości.
Jak zarządzać ryzykiem w sytuacji nadzwyczajnej? Na przykładzie COVID-19
W odpowiedzi na kryzys związany z COVID19 przygotowaliśmy najnowsze rozwiązanie w zakresie zarządzania ryzykiem, które uruchomiliśmy dla naszych klientów w z końcem 2020. Usługa pomaga organizacjom lepiej zarządzać ryzykami krytycznymi w sytuacjach kryzysowych pojawiających się każdego dnia podczas pandemii.
Jesteśmy dumni, że udało nam się przygotować dla naszych klientów infrastrukturę i metodykę aby możliwie najszybciej wdrożyć cyfrowe rozwiązania do analizy ryzyka w zakresie koordynacji reagowania w sytuacjach kryzysowych. Usługa umożliwia Tobie szybką analizę zagrożeń, lepszą koordynację personelu i logistyki oraz wgląd w działania reagowania w czasie rzeczywistym.
Poza usługą cyfrową usługą erisk jesteśmy również dumni z wielkiego wysiłku naszych zespołów inżynierów w celu opracowania modeli referencyjnych oraz metodyk oceny ryzyka, które pomagają, w zarządzaniu złożonymi przepływami informacji w sytuacjach kryzysowych. Aplikacja jest dostępna także online, a specjalnie przygotowane zespoły gotowe do pomocy we wdrożeniu, skonfigurowaniu i skoordynowaniu rozwiązań.
Jesteśmy przekonani, że wdrożenie u Ciebie naszej platformy zarządzania ryzykiem pogłębi Twoją wiedzę w zakresie dostępnych zagrożeń i zasobów oraz pozwoli przygotować najlepszą reakcję w walce z pandemią.
Jak wdrożyć i zastosować system wczesnego ostrzegania przed ryzykiem?
Systemu zarządzania ryzykiem nie można po prostu wdrożyć, a potem zapomnieć. Twoja organizacja i środowisko, w którym działa, nieustannie się zmieniają, podobnie jak ryzyko.
Mogą pojawić się nowe zagrożenia lub przyjęte zasady mogą stać się zbyt głębokie lub nieodpowiednie. W każdej chwili wybrana metoda kontrolowania określonego ryzyka może być po prostu nieskuteczna.
Dlatego ważne jest, aby zapewnić, że system zarządzania ryzykiem rzeczywiście działa. Ciągłe monitorowanie i skracanie pętli decyzyjnych to jedyny sposób, aby naprawdę poradzić sobie z właściwym zarządzaniem ryzykiem. Rozdzielenie funkcji oceny ryzyk i oceny zabezpieczeń, wprowadzenie bieżącej oceny skuteczności zabezpieczeń i szybkie interwencje w zakresie ich modyfikacji mogą się okazać najlepszym systemem ostrzegania i budowania odporności na materializujące się ryzyka.
Wyprzedzaj ryzyko z erisk
erisk to unikatowa i innowacyjna usługa dostępna dla każdego przedsiębiorstwa i jednostki administracji publicznej.
erisk to usługa Zintegrowanego Zarządzania Ryzykiem ERM będąca wypadkową kilkunastoletniego doświadczenia w obszarze zarządzania ryzykiem i najnowocześniejszych technologii w zakresie rozwiązań chmurowych.
Poznaj nas
Jesteśmy inicjatorem zmian w podejściu do zarządzania ryzykiem na polskim rynku. Koncentrujemy się na rozwiązywaniu aktualnych problemów klientów oraz przewidywaniu potencjalnych zagrożeń wraz z ich zabezpieczeniem. Dostarczamy najnowocześniejsze systemy zarządzania budujące odporność na ryzyka wewnętrzne i zewnętrzne. Rozwiązania „szyjemy na miarę”, czyli dopasowujemy z poszanowaniem historii, osiągnięć i potrzeb danej organizacji. Odchodzimy od schematycznych i akademickich rozwiązań, stawiając na dialog, kompleksowe doradztwo i elastyczność rozwiązań organizacyjnych i biznesowych.
.
W 100% polska firma
DUMNI ZE SWOJEJ HISTORII KREUJEMY PRZYSZŁOŚĆ
Poznaj naszą historię. Bogate doświadczenie i wiedza to nasze największe atuty.
Zaufali nam
Masz pytania?
Napisz do nas! Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Chcesz zapisać się na bezpłatne warsztaty Akademii Zarzadzania Kryzysowego? Wypełnij formularz – powiadomimy Cię o terminie webinaru.